Staffing

Senior Leadership Team

Michelle Aldred Executive Head Teacher
Kevin Minnott Head of School
Robin Entwistle Deputy Head Teacher & Lead SENCO
Tara Treleven Assistant Headteacher
Sam Sapsford Assistant Headteacher

Admin/Site

Toni Oakham Attendance & Office Manager
Thanh Ly Hr & Digital Office Manager
Annalisa Maguolo Admin Assistant
David Ayton Site Manager
Dave Willmott Site Assistant

 

Specialist Provision (SEN Unit)

Colourful Class

Susannah Cox

Lee Carter

Sam Ereira (Forest School Leader)

Jennifer Atkinson

Lynne Newman

 

Preschool

Awesome Class

Alison Murfett (Preschool Manager & Forest School Leader)

Lynsey Steedman

Galilee Dowding

 

Reception

Curious Class

Nicole Holley (Forest School Leader)

Lindsey McDonald

Sarah Addelsee

Amanda Naraine

Crystal Jones

 

Year One

Reflective Class

Helen Wilczek 

Mandy Carter

Vera Ferreira

Resilient Class

Lizzie Thomas (Wellbeing Lead & Forest School Leader)

Mary Erskine

Shern Brown

 

Year Two

Considerate Class

Charlene Dass (Forest School Leader)

Debbie Daley (School Based Counsellor)

Francine Dean

Chloe Cheney

Kind Class

Kirsty Derek (Kagan Lead Teacher)

Debbie Daley (School Based Counsellor)

Francine Dean

Chloe Cheney

 

Year Three

Capable Class

James Fraser (Forest School Leader)

Patricia Hinds (One to One)

Josh Day

Toby Palmer

Cooperative Class

Rachel Huxley (PE Lead)

Josh Day

Toby Palmer

 

Year Four

 Caring Class

Hamzah Rahman (ECT)

Shereen Gunter (Science Resources TA)

Becky Calame (Forest School Leader)

 Successful Class

Daniel Melia (ECT)

Shereen Gunter (Science Resources TA)

Becky Calame (Forest School Leader)

 

Year Five

 Adventurous Honest Class

Daniel Brookes (Computer Lead)

Cherell Gunter (Computing Resources TA)

Margaret Quarry

Confident Class

Ana Tomsa (Deputy SEND)

Melanie Walker (School Direct Trainee)

Cherell Gunter (Computing Resources TA)

Margaret Quarry

 

Year Six

Honest Class

Sam Sapsford (AHT)

Tara Treleven (AHT)

Maria Campbell

Cathy Bartlett

Respectful Class

Phil Coxley (Computer Lead)

Maria Campbell

Cathy Bartlett

 

Jay Dee Wrap Around Care


Kaska Bubacz-Mrozek

Maria Panayi

Kim Boscic

Angela Hills

Kerry McBrearty

Jack McLauchlan

 

Family Worker
Yvonne Blunn

Deputy SENCO
Ana Tomsa

1:1 Tuition
Laura Mcleod